Hackathon, to 2-dniowy maraton programistyczny koncentrujący się na tematyce miejskiej. W trakcie hackathonu 3-osobowe zespoły złożone przede wszystkim z programistów (ale również z innych osób zajmujących się rozwojem oprogramowania np. analityków, grafików czy ekspertów dziedzinowych), przy wsparciu doświadczonych mentorów, starają się znaleźć twórcze rozwiązanie różnorodnych problemów miejskich, wykorzystując przy tym technologie i udostępnione przez organizatora bazy danych. Zwykle w efekcie powstają różnorodne aplikacje, często mobilne. Najlepsze aplikacje i pomysły są nagradzane.
Głównym założeniem Hackathon Idea Kielce jest stworzenie aplikacji mobilnych skupiających się za znalezieniu rozwiązań dla istniejących problemów i poprawa jakości życia mieszkańców. Aplikacja powinna dotyczyć jednego z poniższych zagadnień lub łączyć kilka z nich:
W Hackathonie biorą udział zespoły 3-osobowe.
Nie. Hackathon to konkurs dla zespołów przede wszystkim ze względu na znaczącą ilość pracy, która wiąże się z przygotowaniem aplikacji. Jest też formą rozwoju umiejętności wspólnego działania i pracy w grupie.
Nie. Poza programistami w skład zespołu wchodzi często grafik, osoba która wymyśla funkcjonalności czy prezentuje aplikację. Zespoły interdyscyplinarne zwykle przygotowują najlepsze prace. Należy pamiętać również o tym, jak ważna jest prezentacja aplikacji – uczestnicy będą mieli kilka minut, żeby przekonać do swojego pomysłu Jury.
Udział w hackathonie to z jednej strony możliwość zrealizowania swoich pomysłów na poprawę jakości życia w mieście, możliwość sprawdzenia i rozwoju swoich umiejętności i poznania ciekawych ludzi a z drugiej to szansa na zaprezentowanie się przed wiodącymi firmami informatycznymi działającymi w Kielcach oraz w skali ogólnopolskiej. Z najlepszymi zespołami miasto Kielce nawiąże współpracę i wdroży przygotowane aplikacje.
Zespoły pracują na własnym sprzęcie komputerowym – komputerach stacjonarnych, laptopach i innych niezbędnych urządzeniach, jeśli zespół uzna je za potrzebne (np. tablety graficzne). Miasto Kielce zapewnia miejsce pracy, prąd i dostęp do szybkiego Internetu.
Hackathon trwać będzie ok 40 godzin non-stop.
Dzień I
8:00-9:00 – Rejestracja uczestników przy kawie, możliwość instalacji sprzętu komputerowego
9:00 – Otwarcie hackathonu (wypowiedzi organizatorów i partnerów)
9:30 -11:00 – Generowanie pomysłów i uzgodnienie projektów z mentorami
11:00-13:00 – Praca w zespołach
13:00-14:00 – Ciepły posiłek
14:00-18:00 – Praca w zespołach
18:00-19:00 – Ciepły posiłek
19:00- 23:00 – Praca w zespołach
23:00 nocna pizza
Dzień II
0:00-9:00 – Praca w zespołach
9:00-9:30 – Śniadanie
9:30-15:00 – Praca w zespołach
15:00-16:00 – Finalizacja projektów
16:00 – Prezentacja projektów
16:30-18:30 – Obrady Jury zakończone ogłoszeniem wyników i rozdaniem nagród
(w między czasie lunch)
Oczywiście, zapewniona zostanie strefa chillout z pufami i materacami.
Nie tylko. W hackathonie mogą również wziąć udział osoby niepełnoletnie, ale pod opieką nauczyciela lub opiekuna.
Nie. Udział w hackathonie jest całkowicie bezpłatny dla uczestników.
Hackathon odbędzie się w Targach Kielce,Hala G ul. Zakładowa 1
Uczestnicy mają pełną dowolność w dobieraniu sobie metod oraz narzędzi budowania aplikacji. Zdarza się, że podczas hackathonów występują zespołu nieprogramujące, które mają pomysł na aplikację i tworzą jej makietę.
Tak, ale podczas trwania wydarzenia będą mogli korzystać z wiedzy i doświadczenia mentorów – doświadczonych specjalistów i ekspertów zarówno z zakresu zakresu architektury i tworzenia aplikacji, środowisk programistycznych, zarządzania projektem, jak i strony biznesowej.
Miasto Kielce udostępni ogromną liczbę zbiorów danych w formie elektronicznej (przede wszystkim jako bazy danych). Oprócz tego uczestnicy mogą wykorzystywać wszystkie legalne, ogólnodostępne zbiory danych. Szczegółowa lista dostępnych danych będzie dostępna na stronie www hackathonu.
Tak. Liczba miejsc dla Uczestników jest ograniczona. O dopuszczeniu do udziału decyduje kolejność zgłoszeń.
Nie. Pełne wyżywienie zapewnia miasto Kielce.
Kryteriami oceny będą: